درباره ما

معرفي موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوي

موسسه چاپ و انتشارات به عنوان اولين موسسه فرهنگي آستان قدس رضوي در بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و در سال 1362 تاسيس گرديد. اين موسسه كه به مانند ديگر ارگان هاي آستان قدس رضوي، با الگوي مديريت اسلامي و تحت عنايت و تدبير توليت عظمي آستان قدس رضوي؛ حضرت آيت الله واعظ طبسي آغاز به فعاليت نمود، در زماني اندك توانست جايگاه خود را به عنوان قطب صنعت چاپ در كشور پيدا كند.

اين موسسه در طول ربع قرن فعاليت پرثمر خود، در حوزه چاپ توانسته مسير توسعه و پيشرفت را هر ساله به سرعت بپمايد، آنطور كه در سال 1364 چاپخانه افست اين مركز فعاليت خود را آغاز كرد و تنها پس از گذشت يك دهه از آغاز فعاليت، در اوايل دهه هفتاد، با تجهيز چاپخانه موسسه به يك دستگاه ماشين چاپ دو رنگ و مجموعه سيستم هاي صحافي كتاب، نخستين گام توسعه چاپخانه برداشته شد. همچنين واحد چاپ صنعتي اين موسسه با نصب و بهره برداري از دو دستگاه پيشرفته چاپ فلسكو، از سال 1376 فعاليت خود را آغاز كرده است.

تحولات چشمگير فرهنگي و اقتصادي آستان قدس رضوي با ملاحضه سند چشم انداز 20 ساله آن، توسعه عميق تر موسسه را به طور جدي ضروري مي ساخت و همين مسئله باعث شد كه گام بعدي، گامي بزرگ تر و موثرتر باشد. چاپ و صحافي قرآن كريم، آن هم با بالاترين سطح كيفيت و در شمارگان بالا به منظور برآوردن نياز زائران حرم حضرت رضا(ع) و همچنين ديگر كشورهاي اسلامي، هدفي بسيار بزرگ بود كه باعث گرديد در چهاردهم آذرماه 1388 مركز بين المللي چاپ و نشر قرآن كريم تاسيس شود.

پيش از تحقق اين هدف بزرگ، تجهيز چاپخانه به ماشين آلات پيشرفته و مدرن از مهم ترين زيرساخت هاي مورد نياز بود كه ضرورت آن هيئت مديره موسسه به خوبي حس شده بود. به همين منظور مطالعات تكنولوژيك توسط گروه كارشناسان و صاحبنظران در زمينه انتخاب مناسبترين فن آوري و انتخاب بهترين توليد كننده براي تامين نيازهاي تكنيكي عملياتي شد و خريد پيشرفته ترين ماشين آلات چاپ از كمپاني هايدلبرگ آلمان در دستور كار قرار گرفت.

چارت سازماني

الف: مديريت عامل

                      الف/1: دفتر مديريت عامل

                      الف/2: روابط عمومي

                      الف/3: طرح و برنامه

 

ب: چاپ و توليد

                     ب/1: فني

                     ب/2: چاپخانه سجاد

                     ب/3: چاپخانه قرآن

                     ب/4: سفارشات

 

ج: پشتيباني

                   ج/1: ساختمان پشتيباني

                   ج/2: اداري و منابع انساني

                   ج/3: انبارها

                   ج/4: مالي

 

د: بازرگاني

                   د/1: كارپردازي

                   د/2: دفتر تهران

 

در موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوي، حدود 150 نيرو مشغول فعاليت هستند كه از اين تعداد، حدود 100 نفر در بخش چاپ و توليد و مابقي در بخش ستاد و پشتيباني فعاليت مي كنند.

اهداف و چشم اندازها

چشم انداز:

اين موسسه با استعانت از درگاه خداوند منان و با عنايت حضرت رضا(ع) يكي از بزرگترين و مدرنترين مراكز چاپ و نشر قرآن كريم و معارف اهل بيت(ع) در جهان اسلام خواهد بود.

ماموريت:

ماموريت اين موسسه چاپ و توزيع قرآن كريم و انواع كتب و محصولات فرهنگي در جهان اسلام به منظور ترويج معارف اسلامي و معرفي جايگاه فرهنگي آستان قدس رضوي است. از آنجا كه همه آن هايي كه دغدغه دين و دانش دارند، مخاطب ما هستند، اين موسسه مي كوشد با بهره گيري از اعتبار معنوي آستان قدس رضوي، تعهد و تخصص پرسنل و استفاده از مدرنترين تكنولوژي هاي چاپ به اهداف خويش نايل آيد.

در كنار فعاليت هاي فوق، اين موسسه به ارائه خدمات درآمدزايي از قبيل خدمات چاپي و ثبت سفارشات نيز مبادرت مي ورزد.

اهداف استراتژيك:

توسعه چاپ و نشر قرآن كريم

توسعه كمي و كيفي فعاليت هاي چاپ

بهره وري مناسب از دارايي ها و امكانات موجود

ارزش ها:

حركت در جهت ترويج فرهنگ قرآني

مشتري مداري و امانت داري

ترويج معارف اسلام و سيره اهل بيت(ع)

حفظ جايگاه و اعتبار آستان قدس رضوي

ارائه بهترين كيفيت در چاپ و صحافي

حفظ كرامت انساني پرسنل و تلاش در جهت توانمندسازي و افزايش خلاقيت نيروي انساني

رعايت صرفه جويي و پرهيز از اسراف در فرآيندهاي توليد

مشهد- بلوار سجاد - ابتدای جانباز جنوبی - صندوق پستی 157/91735
تلفن: 3-37625001-051 سفارشات چاپ افست:37625004-051 سفارشات چاپ صنعتی: 37615525-051
مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم : 32461300-051

info [at] astanprint.com         www.astanprint.com